توافقنامه توسعه دهندگان


کلیات
توسعه‌دهنده برای تمام فعالیت‌هایش در مارکت اپس متعهد به پیروی از تمام قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران، عرف جامعه و شرایط مندرج در این سایت است.
عضویت در مارکت اپس به عنوان توسعه‌دهنده به معنی پذیرفتن شرایط مندرج در این سایت می‌باشد و مارکت اپس هیچ توافقی با کاربران خارج از این شرایط ندارد.
توسعه‌دهنده با ارسال یک برنامه می‌پذیرد که مسئول انتشار و استفاده از کلیه‌ی محتویات آن است و اگر شخص یا شرکتی به واسطهٔ استفاده از آن برنامه دچار خسارت شد، متعهد به پاسخگویی براساس قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است.
توسعه‌دهنده با ارسال یک برنامه می‌پذیرد که مسئول پاسخگویی به هر گونه ادعا در مورد نقض کپی‌رایت، حقوق مؤلفان، حق نشر یا محتوای غیر مجاز براساس کلیهٔ قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است.

شرایط انتشار برنامه
رعایت شرایط زیر برای انتشار برنامه‌های ارسالی توسعه‌دهنده اجباری است:


حریم شخصی و دسترسی‌ها
توسعه‌دهنده متعهد است در فعالیت‌هایش، حریم شخصی کاربران را رعایت کند و در صورت نقض آن کلیهٔ عواقب را بپذیرد.
هرگونه دسترسی به اطلاعات کاربران و هر تغییر و استفاده‌ای از این اطلاعات باید با اجازهٔ کاربر و آشکارا صورت گیرد.
استفاده‌ از اطلاعات کاربران نباید با آنچه به کاربران اعلام می‌شود، متفاوت باشد.
دسترسی‌های یک برنامه برای حفظ امنیت کاربران باید به اطلاع و تآیید مارکت اپس هم برسد.
دسترسی‌های یک برنامه برای نسخه‌های به‌روزرسانی‌ها هم توسط مارکت اپس بررسی می‌شود و شامل همین شرایط می‌شوند.

کپی‌رایت، حقوق مؤلفان و حق نشر
توسعه‌دهندگان لازم است به کلیهٔ قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران در مورد کپی‌رایت، حقوق مؤلفان و حق نشر پایبند باشند.
محتوایی که در سایت‌ها یا هر رسانهٔ دیگری منتشر می‌شود، حتی اگر به رایگان منتشر شوند، به‌تنهایی به معنی آزاد بودن برای انتشار از طریق برنامه‌ها یا قرار داشتن در مالکیت عمومی نیست. در انتشار هر محتوایی تطابق با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران و تأیید مارکت اپس لازم است.
برای انتشار محتوا، حقوق مربوط به ترجمه و تألیف نیز برای مترجمان و مؤلفان در نظر گرفته می‌شود و همانند حقوق نویسنده و صاحب اثر، این موارد بررسی می‌شوند.
فروش یا عرضهٔ برنامه‌های خارجی یا ایرانی به سود یا به نام توسعه‌دهندهٔ دیگری مجاز نیست.
فروش یا عرضهٔ هرگونه نسخهٔ ترجمه شده‌ یا دستکاری شده‌ برنامه‌های خارجی بدون رضایت صاحب اصلی برنامه ممکن نیست.
ذکر منابع استفاده شده به صورت کامل در برنامه‌ها اجباری‌ست مثلاً سایت‌ها و بلاگ‌ها باید با آدرس اینترنتی ذکر شوند و کتاب‌ها با نام نویسنده و در صورت نیاز مترجم ذکر شوند.

محتوای برنامه‌ها
محتوای یک برنامه شامل تمام متعلقات آن از جمله ظاهر، تصاویر، محتوا، اصوات، کدها، توضیحات و … می‌شود.
محتوای مجاز برای انتشار در برنامه‌ها، محتوایی هستند که طبق قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران، نشر آن‌ها قانونی باشد.
توسعه‌دهنده لازم است مارکت اپس را از کلیهٔ محتویات برنامه‌اش مطلع سازد و هر گونه تغییر محتوا را آشکارا انجام دهد.
وب‌سایت‌ها یا صفحاتی که در محتویات یک برنامه، توضیحات یا متعلقات آن پیوند داده می‌شوند نیز توسط مارکت اپس بررسی می‌شوند.

کیفیت برنامه‌ها
کیفیت برنامه‌ها با توجه به ظاهر کاربری، کارایی، میزان استفاده از منابع دستگاه، سرعت اجرا، همگونی با نسخه‌های مختلف اندروید و دستگاه‌های مختلف و باقی موارد مورد نظر مارکت اپس برای حفظ کیفیت، سنجیده می‌شوند.
مارکت اپس می‌کوشد هر برنامه را به صورت دقیق بررسی کند و در صورت نیاز و امکان توسعه‌دهنده را راهنمایی هم نماید اما هیچ تعهدی در اثبات بی‌کیفیتی یک برنامه به توسعه‌دهنده ندارد.
مارکت اپس در فرآیند بررسی کیفی یک برنامه می‌تواند آن را با برنامه‌های مشابه در مارکت اپس مقایسه و در مورد آن‌ها تصمیم بگیرد.
مارکت اپس مجاز است به تشخیص خود برنامه‌ای را در بخش تازه‌ها و صفحه اول مارکت اپس نمایش ندهد.

ارسال اطلاعات و زمان بررسی برنامه‌ها و دیگر درخواست‌ها
اطلاعات لازم، قالب و نحوهٔ ارسال برنامه‌‌ها یا نسخه‌های به‌روزرسانی برای بررسی توسط مارکت اپس اعلام می‌شود. برنامه‌ها با اطلاعات ناقص و یا ناهمگون با این شرایط بررسی نمی‌شوند.
زمان بررسی برنامه‌های ارسالی و نسخه‌های به‌روز شده برای انتشار یا فروش، حداکثر پنج روز کاری است.
درخواست‌های تکراری می‌توانند این فرآیندها را طولانی‌تر کند.
دیگر درخواست‌ها و ارتباطات توسعه‌دهنده با مارکت اپس نیز باید براساس شرایط مارکت اپس انجام و پیگیری شود.
مارکت اپس این حق را برای خود قائل است که تا زمان فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم در پنل توسعه‌دهندگان، از انتقال برنامه، از حسابی به حساب دیگر خودداری کند.

ارتباط با کاربران و پاسخگویی
توسعه‌دهنده نیز باید همانند دیگر کاربران مارکت اپس، هنگام ارسال نظرات و پاسخگویی به کاربران برنامه‌‌هایش احترام و ادب را رعایت و به شرایط مارکت اپس در این زمینه احترام بگذارد.
مارکت اپس مختار است با توجه سیاست‌ها و قوانین خود نسبت به انتشار، عدم انتشار و حذف نظرات کاربران در هر کجا و در هر موردی اقدام کند. نظرات توسعه‌دهنده و کاربران برنامه‌های یک توسعه‌دهنده هم شامل این موارد می‌شوند.
در مواردی که نظرات یک برنامه به هر دلیلی براساس تشخصیص مارکت اپس قابل کنترل نباشد، مارکت اپس مختار است ارسال نظرات برای یک برنامه‌ را غیرفعال کند.
توسعه‌دهنده مجاز به «اجبار» کاربر برای ایجاد ارتباط‌های خارج از مارکت اپس به صورت تماس تلفنی، پیامکی، ایمیلی، اینترنتی، ثبت‌نام در وب‌سایت‌های دیگر و یا مراجعه حضوری، به هر دلیلی شامل فعالسازی برنامه، استفاده از برنامه‌، امکانات برنامه، رفع مشکل، اطلاع‌رسانی، به‌روزرسانی و دیگر موارد نیست.
توسعه‌دهندگان مجاز به تبلیغات با استفاده از روش‌های غیرمتعارف نیستند.
هرگونه ترغیب نامناسب کاربران به خرید یا نصب برنامه یا ارائه نظر برای آن، از نظر مارکت اپس قابل قبول نیست.

ممنوعیت ایجاد کانال فروش در برنامه‌ها
هیچ کانال جایگزین فروشی برای فروش کالاهای دیجیتال اعم از کارت شارژ، برنامه‌های اندروید، فایل‌های موسیقی و موارد مشابه نباید در برنامه‌ها معرفی شوند.
توسعه‌دهنده مجاز به «اجبار» کاربران برای دریافت وجه به هر روشی به جز پرداخت مارکت اپس، برای فعالسازی برنامه، استفاده از برنامه‌، امکانات برنامه، رفع مشکل، اطلاع‌رسانی، به‌روزرسانی و دیگر موارد نیست.

اختیارات مارکت اپس
حذف یا عدم انتشار: مارکت اپس بدون هماهنگی مختار به عدم انتشار، حذف برنامه، عدم انتشار نسخه‌های جدید یک برنامه در صورت نقض هر یک از شرایط مندرج در این سایت و یا توقف فعالیت‌های خود است.
درخواست اطلاعات: مارکت اپس می‌تواند بسته به برنامه‌های ارسالی، اطلاعات دیگری را برای کسب اطمینان از رعایت شرایط مندرج در این سایت، درخواست نماید.
قطع همکاری: نقض هر کدام از شرایط این سند و «شرایط مندرج در این سایت» می‌تواند منجر به قطع همکاری مارکت اپس با توسعه‌دهندگان شود و پس از آن مارکت اپس مختار است با توجه به شرایط موجود در مورد تعلیق پرداخت‌ها تصمیم بگیرد.

موارد فنی اجباری برای انتشار برنامه
بسته apk مرتبط با برنامه
تصاویر (screenshots) مربوط به برنامه
توضیح فارسی و انگلیسی برنامه در قالب متن ساده و یا html
آیکون با کیفیت برنامه (۵۱۲*۵۱۲)

نکات مهم در مورد بسته apk و برنامه
رعایت شماره‌گذاری نسخه‌ها برای فراهم آوردن امکان به‌روزرسانی. برای بارگذاری نسخه‌های جدید لازم در manifest برنامه نسخهٔ آن را بالاتر ببرید.
یکسان نگاه داشتن امضای بسته‌ها در نسخه‌های مختلف. در غیر اینصورت امکان به‌روزرسانی برنامه برای کاربران وجود نخواهد داشت.
هیچ دسترسی به جز آنچه مورد نیاز برنامه است نباید از کاربر درخواست شود. برای مثال دریافت اجازه ارسال پیام کوتاه برای صفحه تماس با ما مجاز نیست.
لطفا در manifest برنامه‌تان محل پیش‌فرض نصب را اتوماتیک انتخاب کنید. بعضی از نسخه‌های قدیمی اندروید با انتخاب حافظهٔ بیرونی در مانیفست به عنوان محل پیش‌فرض نصب، دچار مشکل می‌شوند و نصب برنامه با پیغام "Not installed" متوقف می‌شود. ضمنا با انتخاب این گزینه کاربر قادر خواهد پس از نصب، برنامه را به راحتی به حافظه داخلی یا بیرونی منتقل نماید. جهت اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.


تصفیه‌ حساب
برای تصفیه‌حساب این مشخصات لازم است:

شماره تلفن
نام صاحب حساب که باید برای همهٔ پرداخت‌های آینده یکسان باشد.
کد ملی شما
شرایط تصفیه به این صورت می‌باشد:

رسیدن حداقل مبلغ قابل تصفیه برای توسعه‌دهندگان داخلی به ۱ میلیون ریال و برای توسعه‌دهندگان خارجی به ۲ هزار دلار.
گذشت حداقل ۲ هفته از زمان انجام آخرین تصفیه به درخواست توسعه‌دهنده.
در صورت داشتن شرط بالا و ارسال به‌موقع مشخصات لازم، پرداخت‌ها ۲۰ام هر ماه انجام می‌شود.
تصفیه مبالغ کمتر از حداقل مبلغ قابل تصفیه، پایان سال و به درخواست توسعه‌دهنده انجام می‌شود.